Mini Bilgisayar Nedir ?

Mini bilgisayarlar ile ilgili bilgiler...

Orange Pi Nedir ?

Orange Pi ve kullanım alanları...

Orange Pi Dökümanlar

Orange Pi kullanım dökümanları...

ORANGE PI BAŞLANGIÇ


Orange Pi Nedir?

Orange pi tek kartlı bir mini bilgisayardır. Her ihtiyaca uygun özelliklerle donanmış farklı modellerle birlikte çeşitlilik çok fazladır. Alttaki resimde de Orange pi plus 2E modelini görmektesiniz. 

Orange pi’ yi elimize aldığımızda bazı modellerde EMMC Flash olduğunu görürüz. EMMC, Embedded Multimedia Card ‘ın kısaltması olan anlamı ise  Gömülü/Yerleşik Hafıza Kartı demektir. EMMC olan bir Orange pi’ yi direk çalıştırdığımızda içinde bir android işletim sistemi olduğunu görürüz. EMMC olmayan bir Orange pi’ yi çalıştırmak için ise bir işletim sistemine ihtiyaç var. Bunlar için bu sistemlerin kullandığımız modele uygun olan imaj dosyalarına ihtiyacımız var.Bu imaj dosyalarını Orange pi ile kullanabilmek için  sd karta yazmamız gerekir. Kartımızı bu imaj dosyaları ile boot etmemiz gerekiyor. Orange pi, sd kartta bulunan işletim sistemini belleğine alarak kartın çalışması için gerekli ortamı hazırlamaktadır. Bu işleme boot etmek diyebiliriz. Bu yazımızda "first boot" yani ilk önyükleme için ne gerekir, hangi programları kullanırız gibi sorunları cevaplandırmaya çalışacağım.


Orange pi’yi çalıştırmamız için bir işletim sistemine ihtiyacımız var demiştim. Orange pi ana sitesi modelden modele değişiklik gösterecek şekilde Ubuntu, Debian, Android, Raspbian, Fedora, Archlinux gibi işletim sistemleri için indirme desteği var ve bu işletim sistemlerinin imaj dosyalarını  bu siteden indirebilirsiniz. Bunun dışında daha güncel ve stabil Ubuntu ve Debian imajlarına ulaşabildiğim Armbian sitesine de bakabilirsiniz. Bu sitede de yine aynı şekilde her bir model için Ubuntu ve Debian imajlarını bulabilirsiniz. Hem sürekli geliştirilen hem de bilgi paylaşımı konusunda aktif olan forumu ile Armbian, Orange pi için en ideal işletimi sistemi olarak duruyor.


İhtiyacımız Olan Programlar

Sd kartı biçimlendirmek, sd karta imaj dosyasını atmak, IP ile Orange pi’ye bağlanmak, Orange pi’nin IP adresini bulmak gibi işlerimiz için birtakım programlara ihtiyacımız var. Bu programlar Windows üzerinde sorunsuz çalışan programlardır.

  •         SDFormatter: Sd kartımızın içeriğini silmek için kullandığımız program. 
Programı buradan indirebilirsiniz.


  •        Win32DiskImager: Sd kartımıza imaj dosyasını atmak için kullandığımız program.
Programı buradan indirebilirsiniz.  •        PhoenixCard : Android imajını sd karta yüklerken bu programı kullanırız.
Programın son sürümünü buradan indirebilirsiniz.
  •        7Zip: İndirdiğimiz rar dosyasını 7Zip ile açıyoruz.
Programın son sürümünü buradan indirebilirsiniz.  • Advanced Port Scanner: Eğer Orange pi ethernet veya wifi bağlantısı kullanıyorsa Orange pi’ nin hangi IP aldığını öğrenmek için kullanırız. Port olarak 22 nolu port karşısında Orange pi’ nin aldığı IP vardır.
Programı buradan indirebilirsiniz.


  •        PuTTY : SSH bağlantısı kurmak için kullanacağımız program.
Programı buradan  indirebilirsiniz.

 
  •           VNC Viewer: Uzaktan masaüstü bağlantısı için kullandığımız program.
Programı buradan indirebilirsiniz.
Sd Kart Kurulumu ve Boot Etme

İlk önce elimizdeki modele uygun olan imajı indiriyoruz. İsterseniz Orange pi sitesinden isterseniz de Armbian sitesinden indirebilirsiniz. Fakat Armbian sitesinden sadece Ubuntu ve Debian imajlarını indirebiliyorsunuz. Android, Raspbian gibi farklı imajları sadece Orange pi sitesinden indirebilirsiniz.

Eğer Android işletim sistemini yüklemek istiyorsak izleyeceğimiz yol şu şekilde olacak. İndirdiğimiz "rar" formatındaki dosyamızın içindeki imaj dosyasını 7zip programı ile çıkartıyoruz. Daha sonra imaj dosyasını sd kartın içine atmak için Phoenixcard programını kullanıyoruz.


Disk kısmında sd kartın seçili olduğuna dikkat edin.(Benim sd kart slotu E:// diye gözüküyor.) İlk önce Format to Normal kısmına tıklayarak sd kartı formatlıyoruz. Daha sonra Img File kısmına tıklayarak yazılacak imaj dosyasını seçiyoruz. Daha sonra Write Mode kısmında Startup kutucuğunu işaretliyoruz ve en son Burn diyerek işlemi başlatıyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra sd kartı çıkarıp Orange pi' ye takabilir ve Android işletim sistemi ile çalıştırabilirsiniz. 
 Eğer Android dışında bir işletim sistemi yüklemek istiyorsak izleyeceğimiz yol şu oluyor. İndirdiğimiz "rar" formatındaki dosyamızın içindeki imaj dosyasını 7zip programı ile çıkartıyoruz. Daha sonra sahip olduğumuz sd kart eğer daha önce kullanılmışsa SDformatter  programı ile sd kartımızı biçimlendiriyoruz. Daha sonra win32diskImager programı ile indirilen imajı sd karta yazmak gerekiyor. Burada Option kutucuğuna tıklayıp Format Type’ı Quick, Format Size Adjustment’ i ise ON yapıyoruz ve Write diyerek işlemimize devam ediyoruz. 

Orange pi için işletim sistemi olayını hallettiğimize göre Orange pi'ye güç verdikten sonra işlem yapabilmek için bir monitöre bağlayıp işlem yapma, arayüzü kullanabileceğimiz uzaktan kontol programı üzerinden işlem yapma veya komut satırı üzerinde işlem yapma gibi alternatiflerimiz var. Gelecek yazılarımızda bunlardan bahsedeceğiz. Putty, VNC Viewer gibi bu yazıda bahsetmediğim programlardan ve bunların işlevinden bahsedeceğim. 


Okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan bir soru veya karşılaştığınız bir sorun olduğunda bize bildirin. Burada eksik olarak anlattığımı düşündüğünüz bilgileri de bize bildirirseniz, bu yönde bilgileri güncel ve eksiksiz tutarak okuyuculara daha iyi bir bilgi ortamı hazırlayabiliriz. Herkese iyi çalışmalar.OrangePi.com.tr

Bilgilendirme !

Orange Pi ürünleri için yazılı ve görsel dökümanlar hazırlanmaktadır. Tamamlanan dökümanlara "Dökümanlar" sayfasından ulaşabilirsiniz.