Mini Bilgisayar Nedir ?

Mini bilgisayarlar ile ilgili bilgiler...

Orange Pi Nedir ?

Orange Pi ve kullanım alanları...

Orange Pi Dökümanlar

Orange Pi kullanım dökümanları...

ORANGE PI X2GOCLIENT

Orange pi'ye uzaktan bağlantı kurmak istiyorsak bunun için birçok alternatifimiz var. Putty ile uzaktan bağlantıyı dışarıda tutarsak uzaktan masaüstü bağlantısı için Vnc, Teamviewer, X2goclient ve Anydesk gibi alternatiflerimiz var. Bugün X2goclient'in kurulumunu ve çalışmasını inceleyeceğiz.


X2goclient kullanıcılar arasında giderek yaygınlaşıyor. X2goclient, NX teknolojisi protokolünü kullanan Linux için açık kaynaklı bir uzak masaüstü yazılımı/programıdır.


X2goclient kurulumu ve çalıştırılması için bu yazımızda Orange pi Pc Plus modelini kullanacağız. Kullanacağım işletim sistemi ise "Ubuntu Bionic 4.14.65". Kurukuna başlamadan önce şuan için Armbian sitesinden indireceğiniz Ubuntu Bionic görüntüleri sunucu şeklinde ve Orange pi'yi açtığınızda karşınız komut satırı/terminal ekranı gelir. Bu yazıya göz atarak Ubuntu Bionic'e masaüstü yükleyebilirsiniz.


Ubuntu Bionic'de varsayılan olarak kurulan masaüstü ortamı XFCE'dir. Fakat XFCE dışında kullanabileceğimiz LXDE, GNOME gibi başka birçok masaüstü ortamı vardır. Orange pi Zero modeli için yayınlanan çoğu Linux görüntüsünde masaüstü ortamı yüklü değildir. Bu durumda masaüstü ortamını özel olarak kurmak gerekir. Diğer türlü X2goclient'i kullanamayız. Orange pi'de en çok kullanılan masaüstü ortamı XFCE ve LXDE olduğu için her iki masaüstü ortamında da X2goclient'i nasıl açtığımıza bakacağız.X2goclient Kurulum

sudo apt-get install x2goclient komutu ile kurulumu başlatıyoruz.


Daha sonra, X2goclient depoları Armbian'da varsayılan olarak ekli olmadığı için güncellemeler, indirmeler için X2goclient depolarını eklememiz gerekiyor.


sudo add-apt-repository ppa:x2go/stable komutu ile X2goclient deposunu ekliyoruz.


sudo apt-get update komutu ile güncellemeleri yapıyoruz.


Eğer Orange pi Zero kullanıyorsanız bir masaüstü ortamı indirmeniz gerekiyor. Örneğin LXDE indirebilirsiniz.


sudo apt-get install lxde


Son olarak X2go sunucusunu indiriyoruz.


sudo apt-get install x2goserver x2goserver-xsessionX2goclient ile Giriş Yapma

Kurulum işlemi bittiğinde X2goclient'i kullanacağımız ana bilgisayarın işletim sistemine göre buradan indirebilirsiniz.


Ana bilgisayarımızda X2goclient'i açtığımızda karşımıza çıkan ekrandan "oturum" sekmesine tıklıyoruz ve "oturum tercihleri" ekranına giriyoruz.Çıkan ekranda "oturum türü" kısmında kullandığımız masaüstü ortamını seçiyoruz. Ben ilk olarak Armbian ile varsayılan olarak gelen XFCE ile açacağım. Açacağım oturuma bir isim verip "bağlantı" sekmesine geçiyoruz. Burada "bağlantı hızını" "LAN" yapıyoruz.Bu ayarları yaptıktan sonra enter'a tıkladığımızda çıkan ekranın sol tarafındaki alana oturum isminizi girerek tekrar enter'a tıklıyoruz.Kısa bir süre bağlantı için bekliyoruz ve sonrasında oturumumuz açılıyor.
Şimdi LXDE masaüstü ortamı ile açalım. Bunun için yukarıdaki ayarlardan farklı olarak "oturum türü"nü LXDE seçmek yeterli. Ekstra olarak karışmaması için "oturum adı"na LXDE oturum diyebilirsiniz.
Bu şekilde Orange pi'ye X2goclient yükledik ve başka bir cihazdan Orange pi'ye bağlandık. Bu işlemleri sizlere sade ve anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalıştım. Gerek gördükçe görsellerle bunu destekledim. Yazıda anlaşılmayan veya yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları iletişim adreslerinden bizlere bildirebilir ve öğretici yazıların daha kaliteli olması için destek verebilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar.


OrangePi.com.tr

Bilgilendirme !

Orange Pi ürünleri için yazılı ve görsel dökümanlar hazırlanmaktadır. Tamamlanan dökümanlara "Dökümanlar" sayfasından ulaşabilirsiniz.