Mini Bilgisayar Nedir ?

Mini bilgisayarlar ile ilgili bilgiler...

Orange Pi Nedir ?

Orange Pi ve kullanım alanları...

Orange Pi Dökümanlar

Orange Pi kullanım dökümanları...

ORANGE PI VNC VIEWER


Orange Pi Kurulum

Bu yazımızda Vnc Viewer kullanımından bahsedeceğim. Eğer ki ssh bağlantısı yapmışsanız tüm işlemlerinizi komut satırı üzerinden yapmak durumundasınız. Çünkü açılan sayfada yalnızca terminal ekranı vardır. Fakat siz masaüstü kullanımı istiyorsanız yani bir grafik arayüz istiyorsanız daha farklı programlara yönelmeniz gerekiyor.


Modelinizde hdmi çıkışı varsa bir masaüstü(desktop) imajı indirip; bir monitör olur, lcd ekran olur bağlayarak masaüstüne ulaşabilirsiniz. Fakat Orange pi Zero gibi bir model kullanıyorsanız kart üstünde bir görüntü çıkışı yoktur. Fakat 'Zero' modeli için masaüstü imajları mevcuttur ve siz de masaüstü ortamı kullanmak istiyorsunuz. İşte bu tarz durumlarda Ip ile Putty programı aracılıyla bağlantı kurup gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Vnc Viewer kullanarak Orange pi Zero ile ilgili işlemleriniz masaüstü ortamında yapabilirsiniz.


Kullandığınız model farklı bir Orange pi modeli de olabilir. Eğer Orange pi'ye ana bilgisayarınızdan erişmek istiyorsanız ve bir grafik arayüzü olsun diyorsanız, burada kullanabileceğimiz programlardan biri de Vnc'dir.


Bu yazımızda Vnc kullanarak asıl bilgisayarımızda grafik arayüzlü bir oturum açacağız. Bir diğer Vnc yazımızda ise Orange pi ekranını nasıl paylaşacağımıza bakacağız.İlk önce güncellemeler varsa yükleyelim.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Daha sonra Vnc Viever için kuracağımız paketleri ve masaüstü ortamı yükleyelim. Eğer kullandığınız işletim sisteminde entegre masaüstü ortamı varsa bunu yapmanıza gerek yok.

sudo apt-get install xorg lightdm xfce4 tango-icon-theme gnome-icon-theme

Ardından Vnc Viewer kuralım.

sudo apt-get install tightvncserver

Çoğunlukla burada iki hata verir. Bunlardan ilki kullanılan font ile alakalıdır. Bunu font paketi yükleyerek çözebiliriz.

sudo apt-get install xfonts-base

Diğerini ise her şeyi hallettikten sonra vnc servera giriş yaptığımızda verir.

Fix: /bin/dbus-launch terminated abnormally without any error message and solution

Bu hatayı aldığımızda dbus yüklememiz gerekir.


sudo apt-get install dbus-x11


Orange Pi Vnc Viewer Bağlantı

Vnc servisini çalıştırmak için “vnc” adlı bir kullanıcı oluşturuyoruz. Bunun için ilk önce root kullanıcısına geçin. Daha sonra aşağıdaki komutları girin.

su -

adduser vnc {Burada yeni kullanıcı oluşturulur. Bizden bu kullanıcı için şifre oluşturmamız istenir.}

Su – vnc  { vnc kullanıcısına geçeriz.}

Vnc serverı başlatmak için komut satırına vncserver demek yeterli.

vncserver

İlk kez "vncserver"ı başlatacağımızda bizden bir şifre oluşturmamızı ister. Bu şifreyi kısa veya uzun oluşturmanız durumunda uyarır fakat bir hata oluşmaz. Daha sonra bu şifreyi kullanarak Vnc Viewer’a giriş yapacağız.
Vnc server başlatıldı. Bilgisayarınıza buradan indirdiğiniz Vnc Viewer programını açıyoruz.Burada file->new connection dediğimizde ekranda gördüğünüz sayfa açılıyor ve burada sarı ile belirtilen yere IP adresimizi giriyoruz. Bu bölüme girdiğimiz IP adresinin sonuna servisi başlattığımızda bize verilen numarayı giriyoruz. Yani IP'yi "192.168.X.X:1" veya "192.168.X.X:5901" şeklinde giriyoruz. IP adresinizi bilmiyorsanız komut satırına sudo ifconfig komutunu girerek öğrenebilirsiniz. Mavi ile taranmış yere ise bu adrese ait özel bir isim koyabiliriz. Tamam dediğimizde adrese ait bir pencere oluşturuyor


Buraya ilk kez vncserverı başlattığımızda bizim oluşturduğumuz şifre ile giriş yapabiliriz. Giriş yaptıktan sonra artık Vnc Viewer ile bağlandığımız ekran karşımıza geliyor.


Gördüğünüz gibi oluşturduğumuz masaüstü ekranı bu oluyor.

Vnc Viewer ile işimiz bittiğinde ve bu servisi kapatmak istediğimizde ise ;


vncserver -kill  :1  ile bağlantıyı kesebiliriz.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan bir soru veya karşılaştığınız bir sorun olduğunda bize bildirin. Burada eksik olarak anlattığımı düşündüğünüz bilgileri de bize bildirirseniz, bu yönde bilgileri güncel ve eksiksiz tutarak okuyuculara daha iyi bir bilgi ortamı hazırlayabiliriz. Herkese iyi çalışmalar.

OrangePi.com.tr

Bilgilendirme !

Orange Pi ürünleri için yazılı ve görsel dökümanlar hazırlanmaktadır. Tamamlanan dökümanlara "Dökümanlar" sayfasından ulaşabilirsiniz.