Mini Bilgisayar Nedir ?

Mini bilgisayarlar ile ilgili bilgiler...

Orange Pi Nedir ?

Orange Pi ve kullanım alanları...

Orange Pi Dökümanlar

Orange Pi kullanım dökümanları...

ORANGE PI TEAMVIEWER

Orange pi'ye uzaktan bağlantı kurmak istiyorsak bunun için birçok alternatifimiz var. Putty ile uzaktan bağlantıyı dışarıda tutarsak uzaktan masaüstü bağlantısı için Vnc, Teamviewer, X2goclient ve Anydesk gibi alternatiflerimiz var. Bugün Teamviewer'ın kurulumunu ve çalışmasını inceleyeceğiz.


Putty programı ile bağlanırken yerel IP adresi kullanıyoruz. Vnc programı ile bağlanırken Vnc'ye özel bir kullanıcı adı ve şifre ile yerel Ip adresini kullanarak bağlanıyoruz. Peki biz yerel IP adresini kullanmadan Orange pi'ye nasıl bağlanabiliriz?


Teamviewer Windows veya Mac bilgisayarlarımızda bu durumlarda kullandığımız programlardan en popüler olanlarından biri. Bu yazımızda Orange pi'ye Teamviewer kurulumu ve çalıştırılmasını inceleyeceğiz.


Bu işlemler sırasında kullandığım cihaz "Orange pi Pc Plus" ve kullandığım işletim sistemi "Ubuntu Bionic 4.14.65".


Teamviewer İndirme ve Kurulum

İndirme işlemini iki şekilde yapabiliriz.

a) Site Üzerinden İndirme

Buradan Teamviwer sitesine giriyoruz ve sayfanın altında paylaşılan Teamviewer Host kısmından Orange pi gibi mini pc'lerde kullanılan Arm işlemci için olan teamviewer dosyasını indiriyoruz.İndirme işleminden sonra terminal ekranını açarak indirdiğimiz bu dosyayı açıp kurulum yapmamız gerekiyor.


sudo dpkg -i /home/USERNAME/Downloads/teamviewer-host_14.*.****_armhf.deb komutu ile kurulumu başlatıyoruz.

Burada "home/USERNAME/Downloads" varsayılan indirme dosyasıdır. Eğer siz başka bir yere indirmiş iseniz bunu belirmeniz gerekiyor.dpkg ile yükleme yaptıktan sonra gerekli bazı dosyalar eksik olduğu için program çalışmayabilir. Bu durumda sudo apt install -f komutu ile ihtiyaç duyulan dosyalar kurulur.

2) Terminal Üzerinden İndirme Yapma

sudo wget http://download.teamviewer.com/download/linux/version_14x/teamviewer-host_armhf.deb komutu ile terminal üzerinden Teamviewer dosyasını indiriyoruz.


sudo wget sudo dpkg -i teamviewer-host_armhf.deb komutu ile kurulumu yapıyoruz.


sudo apt install -f komutu ile gerekli dosyaları yüklüyoruz.Teamviewer ile Giriş Yapma

Başka bir bilgisayardan Orange pi'ye bağlanmak için 2 bilgiye ihtiyaç var; kullanıcı adı ve şifre


Kullancı adı kurulum işleminden sonra otomatik olarak oluşuyor. Kullanıcı adını terminal üzerinden aşağıdaki komutlarla öğrenebiliyoruz.


teamviewer info


cat /etc/teamviewer/global.conf | grep ClientID


sudo teamviewer passwd [Şifre] komutu ile şifreyi oluşturuyoruz.Bağlantı için kullanıcı adı ve şifreyi ayarladıktan sonra başka bir bilgisayardan Orange pi'ye bağlanabiliriz.


Terminal ekranına teamviewer yazarak programı açıyoruz.Bilgisayarımızdan bu bilgilerle giriş yaptıktan sonra Orange pi'ye giriş yapabiliriz.Bu şekilde Orange pi'ye Teamviewer yükledik ve başka bir cihazdan Orange pi'ye bağlandık. Bu işlemleri sizlere sade ve anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalıştım. Gerek gördükçe görsellerle bunu destekledim. Yazıda anlaşılmayan veya yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları iletişim adreslerinden bizlere bildirebilir ve öğretici yazıların daha kaliteli olması için destek verebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.


OrangePi.com.tr

Bilgilendirme !

Orange Pi ürünleri için yazılı ve görsel dökümanlar hazırlanmaktadır. Tamamlanan dökümanlara "Dökümanlar" sayfasından ulaşabilirsiniz.