Mini Bilgisayar Nedir ?

Mini bilgisayarlar ile ilgili bilgiler...

Orange Pi Nedir ?

Orange Pi ve kullanım alanları...

Orange Pi Dökümanlar

Orange Pi kullanım dökümanları...

ORANGE PI ile CODE::BLOCKS

Bildiğiniz gibi Orange pi'nin temel tanımı tek kart bilgisayardır. Kullanıcılar Orange pi üzerinden hem yazılım hem de donanım işlerini halledebilirler. Bugün Orange pi kullanıcıları tarafından talep edilen bir konuyu inceleyeceğiz. Orange pi kullanıcıları C/C++ kodu geliştirirken bir ide ortamına ihtiyaç duyabiliyor. Bu konuya çözüm olarak bugün Orange pi'ye Code::Blocks kurulumundan ve kod yazarken veya çalıştırırken hata verebilecek birkaç durumdan bahsedeceğiz. Bu işlemler için Orange pi'de işletim sistemi olarak Armbian Bionic son sürümü kullandım. Bu sürüm şu an için masaüstü ortamı kurulu bir şekilde indirilmiyor fakat sizler isterseniz masaüstü kurulumunu yapabiyorsunuz. Bu konu ile ilgili yazımıza buradan bakabilirsiniz.


Yüklemeler

Yükleme işlemleri için komut satırını kullanacağız.


İlk önce güncellemeleri yükleyelim.


sudo apt-get update && apt-get upgrade -y

Daha sonra Code::Blocks için gerekli yüklemeyi yapalım.


sudo apt-get install codeblocks

Kurulum tamamlandıktan sonra eğer masaüstü ortamı kullanıyorsanız Code::Blocks simgesi "Aplication -> Devolopment" altına gelmiş olacaktır. Buradan Code::Blocks'u çalıştırabilirsiniz.


Code::Blocks'u açtığımızda karşımıza aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran çıkacaktır.Bu ekrandan yeni bir C dosyası oluşturmak için, "new project -> files -> C++(Empty File)" adımlarını izleyebiliriz.C++(Empty File)'a tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekrandan dosyamızın olmasını istediğimiz dizini seçiyoruz ve dosyaya bir isim vererek işlemi bitiriyoruz. Burada isim verirken dosya tipini belirtmeye özen gösterin.(örnek: deneme.c)Bu işlemlerden sonra artık kod yazmaya başlayabiliriz.Code::Blocks üzerinden başka bir örnek kodun çalıştırılmasını da aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Yukarıdaki gibi tüm işlemleri doğru yaptıktan sonra eğer kodu çalıştırırken, Code::Blocks kaynaklı bir hata alıyorsanız aşağıdaki komutla "xterm"i yüklemeyi deneyebilirsiniz.


sudo aptitude install xterm

Yukarıda bahsettiğim gibi oluşturacağımız dosyaya isim verirken dosya tipini de(.c = C dosyası) belirtmemiz lazım. Eğer dosyayı oluştururken "ornek2" diye dosya tipi belirtmeden oluşturursak, kodu çalıştırmaya kalktığımızda hata verir. Daha sonrasında Code::Blocks'u kapatıp "ornek2" dosyasını açmaya çalıştığımızda ise dosyayı açmaz.
Code:Blocks kurulumu ile ilgili işlemleri sizlere sade ve anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalıştık. Gerek gördükçe görsellerle bunu destekledik. Yazıda anlaşılmayan veya yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları iletişim adreslerinden bizlere bildirebilir ve öğretici yazıların daha kaliteli olması için destek verebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.OrangePi.com.tr

Bilgilendirme !

Orange Pi ürünleri için yazılı ve görsel dökümanlar hazırlanmaktadır. Tamamlanan dökümanlara "Dökümanlar" sayfasından ulaşabilirsiniz.